Správný čas najít si svého zemědělce nebo komunitu

Live like you will die tomorrow, farm like you will live forever. Touto větou zakončil svou přednášku Ken Laing z Orchard Hill Farm, kterou jsme pořádali při příležitosti oslav dne komunitou podporovaného zemědělství KPZ (community supported agriculture CSA) v roce 2019 v Praze. Ken mluvil se svou ženou Martou o tom, jaké to je, hospodařit 40 let ekologicky a být zapojen do KPZ. Zkratka KPZ alias KPZko zahrnuje různorodé systémy založené na přímém vztahu mezi zemědělci a spotřebiteli, jejich vzájemné spolupráci a podpoře, důvěře, místní ekonomice a hospodaření s citem k přírodě i lidem. Slyšíte o tom poprvé? Základní principy vám vysvětlí dvou minutové video.

V posledních letech se KPZ rozrůstá jako skutečně mezinárodní fenomén a iniciativy na všech kontinentech mobilizují více než 2 miliony spotřebitelů. URGENCI, mezinárodní síť KPZ, propojuje po celém světě organizace i jednotlivce, kteří sdílí základní hodnoty agroekologie jako je potravinová suverenita, solidární ekonomika, biodiverzita, a zároveň podporuje vznik a rozvoj národních sítí KPZ. Právě URGENCI vyzývá 22. 2. 2020 k oslavě mezinárodního dne KPZ: Najděte si a podpořte svého místního zemědělce! Dejte mu větší jistotu #SolidBase. V Americe se slaví CSA DAY 28. 2. A my, Asociace místních potravinových iniciativ, se k této výzvě připojujeme.

Proč nevyužít Den KPZ k tomu, abychom mluvili o svých zkušenostech se svými sousedy, přáteli a kolegy? Připojte se k oslavě mezinárodního dne KPZ s námi. Sdílejte na sociálních sítích tento článek a video Komunitou podporované zemědělství s hastagem #InternationalCSADay, #CSADay, #CommunitySupportedAgriculture

Je to skvělá příležitost šířit myšlenku KPZ dál, připojit se k existující iniciativě, nebo se rozhodnout pro založení vlastní. V tom všem vám můžeme v AMPI pomoci.   

Chcete se o KPZ dozvědět víc?

 Chcete se do existující KPZ zapojit jako spotřebitel nebo zemědělec?

 Chcete si založit vlastní KPZko?

 Chcete s námi být v kontaktu?

  • Přihlašte se k odběru emailového Zpravodaje potravinové suverenity a KPZ, budete tak mít aktuální informace, pozvánky na semináře a akce.
  • Sledujte nás na facebooku asociaceampi nebo kpzky
  • Sdílejte s námi příběhy z vašeho KPZka nebo pozvánky na zajímavé akce. Rádi je budeme šířit dál. Pište na email sarkak@asociaceampi.cz.

Chcete společně s námi rozvíjet šetrné způsoby zemědělského hospodaření a propojovat další zemědělce se spotřebiteli? Podpořte finančně náš projekt rozvoj sítě komunitou podporovaného zemědělství v České republice na Darujme.cz.

« Zpět na seznam zpráv