Ke stažení

Publikace

Solid Base (2019)

Příručka k výukového programu, jehož cílem je posílit finanční udržitelnost solidárních potravinových systémů. Nabízí rozšiřující informace v oblasti managementu, finančního plánování, využití digitálních nástrojů a participativního rozhodování. Ke stažení verze v angličtině zde. a v českém jazyce zde.

Advokační práce pro KPZ (2019)

Průvodce pro všechny, kteří chtějí aktivně přispět k posílení hnutí komunitou podporovaného zemědělství a potravinové suverenity. Průvodce seznamuje se základy advokační práce, představuje kroky k úspěšné advokační činnosti  a základní techniky.  Příručku si můžete stáhnout v českém jazyce zde. Najdete ji také v osmi jazycích na stránkách vzdělávacího portálu  https://hub.urgenci.net/advocacy/ mezinárodní sítě URGENCI.

Zapoj se do KPZ (2016)

kompletní příručka ke čtyřem vzdělávacím seminářům výukového programu o komunitou
podporovaném zemědělství, která přináší komplexní informace o základech, vzniku a udržování systémů KPZ. Ke stažení zde. Také v angličtině ke stažení zde.

Zapoj se do KPZ – průvodce lektora (2016)

manuál pro lektory vzdělávacího cyklu o komunitou podporovaném zemědělství přináší návrh na organizaci seminářů a návrhy na zajímavé aktivity pro zájemce i zkušenější aktéry KPZek, obsahuje také metodické tipy a návody, včetně zdrojové literatury. Ke stažení zde.

Evropský výzkum komunitou podporovaného zemědělství (2015)

Český překlad zprávy participativního výzkumu evropských KPZek obsahuje souhrnnou zprávu o stavu systému KPZek v Evropě a podrobné zprávy z ČR, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska ke stažení zde. Celý výzkum, kde naleznete zprávy ze všech ostatních zemí EU 27 lze nalézt v Angličtině zde.

CooLAND

Příběh komunitou podporovaného zemědělství – Láska ke krajině prochází žaludkem (2016)

Komunitou podporované zemědělství je vztah lidí, kteří si rádi pochutnají na kvalitním jídle s  lidmi, kteří o  takové jídlo umí pečovat. Soubor  dokumentárních fotografií Kevina V. Tona vypráví osobitým černobílým obrazem příběh jedné z komunit podporujících zemědělství v  České republice – KPZ CooLAND. Ke stažení zde.

Manuál Komunitou podporovaného zemědělství (2014)

Manuál obsahuje základní informace o KPZ, včetně praktických kroků jak KPZ založit a provozovat jak pro zemědělce, tak pro spotřebitele. Stáhnout soubor v pdf, můžete zde.

European Handbook on CSA – sharing experiences (2011)

Evropský manuál k systému komunitou podporovaného zemědělství přináší řadu praktických i teoretických poznatků o systému KPZ v řadě Evropských zemích a demonstruje je na množství fungujících příkladů. Ke stažení zde.

Vzorové dokumenty

Propagační materiály

Leták KPZ (2020)

 Poskytuje základní informace o systému komunitou podporovaného zemědělství , jeho principech, výčet přínosů zapojení do KPZ jak pro spotřebitele tak pro zemědělce. Obsahuje informace o nově vzniklé KPZkoALICI a AMPI, organizaci, díky které se KPZ již 10let rozvíjí i v České republice. Ke stažení a volnému šíření zde.

Plakát KPZ (2020)

Aktualizovaný plakát jednoduše a názorně pojmenovává komunitou podporované zemědělství, jeho hlavní principy a fungování. Pokud jste členy KPZkoALICE, plakát vám pošleme, vyvěste si ho na výdejní místo vaší KPZ. Ke stažení zde.

Infografika

Infografika – Když jste v KPZ

Infografika uvádí, jak postupovat, aby potraviny vypěstované zemědělcem přímo pro vás neskončily jako odpad. Ke stažení zde.

Infografika – Než se zapojíte

Infografika uvádí faktory, které je dobré před zapojením do KPZ zvážit. Ke stažení zde.

Archiv Zpravodaj KPZ a potravinové suverenity

Archiv všech čísel zpravodaje naleznete zde.

2021

2020

2019

2018

2017

2016