KPZ v Evropě

Vznik

Myšlenka KPZ vznikla původně v Japonsku. V roce 1971 Teruó Ičiraku (1906–1994), filozof a čelní představitel rozvoje zemědělských družstev, varoval spotřebitele před nebezpečím chemikálií používaných v zemědělství, které způsobovaly problémy s kontaminací půdy a potravin. Ičiraku tím inicioval vznik japonského hnutí ekologického zemědělství.

O tři roky později se znepokojené ženy v domácnosti spojily s ekologickými zemědělci a daly tak vzniknout první přímé spolupráci mezi zemědělci a spotřebiteli. Byl to jediný způsob, jak si zajistit bezpečné potraviny – jen tak si spotřebitelé mohli být jistí, kdo, jak a kde pěstuje jejich jídlo. Tato forma spolupráce se v japonštině nazývá „teikei“,což znamená „jídlo s tváří zemědělce“.

Americké a evropské skupiny KPZ se objevily během 70. let, částečně díky vlivu antroposofie Rudolfa Steinera a jeho nových názorů na ekonomii založených na reciprocitě. V 80. letech se KPZ začalo šířit do Německa, Švýcarska, USA a zbytku Evropy. Například v USA a Kanadě je tento systém nazýván CSA (Community Supported Agriculture).

Rozvoj

Systém KPZ došel velkého rozmachu v 90. letech a začátku 21. století hlavně v USA a Evropě. Velký boom se odehrál po roce 2001 ve Francii, kde se skupiny KPZ nazývají AMAP (Association pour le Maintien de l’Agriculture Paysanne – Sdružení pro zachování rolnického hospodaření) a kde vzniklo kolem 2000 tzv. AMAPů, do nichž je dnes zapojeno několik set tisíc odběratelů.

Na začátku 21. století vznikla mezinárodní síťová organizace URGENCI, sdružující producenty a spotřebitele ve 32 evropských zemích. Spíše než jako fixní model propaguje KPZ jako živou laboratoř či platformu, která nabízí prostor k experimentování a vývoji. URGENCI reprezentuje toto hnutí v celé jeho různorodosti. Vytváří prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu mezi jednotlivými iniciativami, které svými prakticky založenými aktivitami přispívají k celkové důvěryhodnosti hnutí za potravinovou suverenitu.

Šíření

Na národní úrovni postupně vznikaly a vznikají sítě například v Německu (SOLAWI – Solidarische Landswirtschaft), Velké Británii (Community Supported Agriculture Network), Belgii (GASAP) a dalších zemích. Po roce 2009 se začalo rozvíjet hnutí KPZ díky organizacím v Maďarsku (Tudatos Vásárlók), Rumunsku (ASAT), Polsku (Fundacja EkoRozwoju) i České republice (AMPI). V Americe vznikla například síť CSA Innovation Network nebo Fair Share CSA Coalition.

Více se můžete dočíst o KPZ v různých evropských zemích v publikaci Komunitou podporované zemědělství v Evropě nebo Zemědělství a potravinové iniciativy v souvislostech. Řadu zajímavých zdrojů najdete také na platformě URGENCI HUB.

První KPZ u nás byla založena v roce 2009 v Praze na Toulcově Dvoře. V současné době zde existuje asi 100 iniciativ do nichž je zapojeno odhadem 5000 jedlíků a spolupracují s třemi desítkami zemědělců. KPZ většinou fungují jako skupiny spotřebitelů, které se zaváží k odběru produktů od zemědělce na celou sezónu. Skupiny si pak samostatně organizují distribuci potravin z odběrných míst. Více o historii KPZ u nás  TUDY.