Mrkev v zimě vol. 2

V pátek 17. 2. 2023 proběhl v Kampusu Hybernská již druhý ročník festivalu spolupráce mezi zemědělci a spotřebiteli – Mrkev v zimě vol. 2. Sešla se nás téměř osmdesátka lidí, kterým bije srdce pro pěstování, farmaření, zkoumání, živení, semenaření, kompostování, vzdělávání a propagaci ekologického zemědělství, zdravého hospodaření, šetrného ke krajině a lidem.

V rámci festivalového programu se představily zajímavé příklady z praxe, sdílely se zkušenosti, know-how i osobní příběhy. Celým dnem se prolínaly základní témata jako je komunitou podporované zemědělství a další potravinové iniciativy, městské zemědělství, hledání společných cest a spolupráce. Mimo jiné se účastníci dozvěděli, jak se na místní komunity dívají výzkumníci z akademické sféry, kteří se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou. Zajímavý byl také otevřený debatní stůl s místními ekologickými, do KPZ zapojenými, zemědělci. 

Tentokrát jsme zvolili otevřenější formát, kdy byly základem 4 bloky se zvolenými tématy, které jsme vždy uzavřeli diskusí a vytvořili prostor pro otázky účastníků.

Témata bloků, která nás celý den provázela:

Komunity očima průzkumníků, kde nám Barbora Duží (Ústav geoniky AV ČR) představila výzkumný program “Potraviny pro budoucnost”. Zdeňka Smutná (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně) účastníky seznámila s výzkumem mapujícím alternativní potravinové sítě v Moravskoslezském kraji, tedy zemědělce, kteří preferuji alternativní a přímé způsoby odbytu své potravinové produkce. Barbora se Zdeňkou v navazujícím networking bloku využili tzv. focus group, kde od účastníků získaly řadu podnětů pro plánovaný terénní výzkum mezi zemědělci a hybateli potravinových komunit.
Dalšími účastnicemi bloku průzkumníků byla Eliška Vozníková (Hnutí Duha) a Katarína Šlepkovská (Impact HUB), které nám představily výsledky výzkumu o místních zemědělcích a komunitách na Tišnovsku v projektu Živý region, neboli, jak vznikají bio regiony v České Republice.

Městské zemědělství a spolupráce s místními aktéry, aneb, jak to celé funguje, nám představila Vendula Donátová (Kultivárium a Metrofarm), Lucie Gallagherová (Prokopská farma), Lucie Sovová na například z Nizozemí “Když se město krmí samo” a Ondřej Rynda (Komunitní zahrada Kuchyňka a FarmaJednorožec). Ve svých příkladech dobré praxe nám ukázali, že zemědělství nepatří jen do venkovského prostoru, ale rozvíjí se i ve městě a jeho nejbližším okolí. Ukázali nám, že se z takové malé zahrady může stát produkční farma, která živí desítky jedlíků. Získat od nich můžete nejen zeleninu či ovoce, ale třeba si adoptovat slepici a mít čerstvá vajíčka. I s podporou Magistrátu hlavního města Prahy vzniklo v posledních letech několik komunitních farem a iniciativ, které propagují “jedlé město”.

Pěstujeme jídlo a komunitu, principy vzájemné důvěry a podpory uplatňujeme v praxi. O tom nás přesvědčili zemědělci, kteří mají každý nejednu svou komunitu odběratelů – podílníků. Sdíleli své pestré zkušenosti z minulé sezóny a představili nám, co plánují na sezónu 2023. Můžete se o tom přesvědčit na jejich webových nebo FB profilech a zapsat se do nastávající sezóny! Řečníci tohoto bloku byli: Janu Rosenbaumová (Rodinná farma Lukava a Centrum Konipas), Simona Hrochová (Rodinná farma Částkov), Jana Frundl (Farma Henrieta), Alena Lehmannová (Ekozahrada Raková), Jakub Pešek a Tereza Chroňáková (Rodinné hospodářství Svobodné hory).

Když se spotřebitelé promění ve spolutvůrce systému, o tom nás přesvědčila energická Tereza Hažmuková (Benešovská KPZ), která se v minulém roce rozhodla rozhýbat potravinovou komunitu v Benešově, kam se s rodinou přestěhovala a téměř nikoho tam neznala. Další řečnicí byla Tereza Kulhánková (Spolek HojnostTišnovská Spižírna), která nám představila cestu od společného objednávání pytlů surovin od ekologických zemědělců, až po založení spolkového obchodu pro veřejnost. Petr Lesák (Spolkový obchod Obživa) představil spolkový obchod, který již čtvrtým rokem funguje v Praze na Florenci a je otevřen jen členům spolu. Potravinové komunity tedy nejsou zdaleka jen KPZky. V posledních letech přibývají i spolkové a družstevní obchody, ale i další iniciativy, které přináší do systému pestrost. Všechny tyto iniciativy sdílí principy přímé spolupráce mezi zemědělci a odběrateli, posilování vzájemné důvěry a otevřené spolupráce, férový přístup k lidem i planetě.

Bohatý program uzavřelo promítání krátkého dokumentu o stážování na KPZ farmách CSA as LifeCOACH, který natočil Martin Matěj a Ondřej Sovík. Video vzniklo díky mezinárodní spolupráci v projektu COACH – Collaborative Agri-food Chains: Driving Innovation in Territorial Food Systems and Improving Outcomes for Producers and Consumers https://coachproject.eu

Video CSA as LifeCOACH ke shlédnutí: https://youtu.be/-qJrfSK-jNM 

Fotky si můžete prohlédnout zde.

Videozáznamy z přednášek a diskuzí shlédněte zde.

Více o festivalu: 
https://kpzinfo.cz/zpravy-z-kpz/tiskova-zprava-jake-bude-vase-jidlo-v-roce-2023
https://kpzinfo.cz/akce/mrkev2

Foto: Martin Matěj https://martinmatej.myportfolio.com/2

Festival Mrkev v zimě vol. 2 pořádala Asociace AMPI ve spolupráci s PRO-BIO Ligou a s Ústavem Geoniky AV ČR, v.v.i. Akce je součástí projektů “LSPA pro Prahu” a “Ekoporadenství a vzdělávání – Ekoporadnypraha.cz”, které podpořilo Hlavní město Praha. Dále akci podpořila Akademie věd ČR v rámci “Strategie AV 21”.

« Zpět na seznam zpráv