Lokální systémy záruky kvality s participativním přístupem

Záznam webináře je tu

Ve čtvrtek 10. června proběhl v odpoledních hodinách webinář s názvem “Lokální systémy záruky kvality s participativním přístupem”. Na webinář se přihlásilo 15 účastníků z celé České republiky. Protože jsme se ještě nemohli potkat osobně, v registračním formuláři nám účastníci odpovídali na otázky k tématu.

Většina účastníků se přihlásila z důvodu, že aktuálně řeší otázku nastavení podmínek prodeje svých výrobků, registraci provozoven, téma krátkých distribučních řetězců, prodej ze dvora, bio certifikaci. Dalším nejčastějším důvodem byla otázka, jak vlastně vybírat zdroje dalších potravin, jak hovořit se zemědělcem o otázkách “kvality” vypěstovaných potravin, jak si nastavit pravidla v komunitě pro přibírání dalších dodavatelů.

Díky záznamu webináře, se i ti, co se nemohli k webináři připojit, mohou shlédnout jeho záznam na YouTube kanálu Asociace místních potravinových iniciativ. Mohou se tak znovu potkat s těmi, co zavádí PGS do praxe právě u nás!

O své zkušenosti se podělili:

  • Eva Čermáková – za PRO-BIO LIGU/ Lovime.bio koordinovala mezinárodní osvětový projekt v ČR o PGS /participativních systémech záruky kvality, pomáhala PGS zavádět pro Výkvět – sdružení ekologických pěstitelů květin a metodiku PGS využívá například v rámci osvěty o kvalitě jídla na farmářských trzích – více viz Jak se vyznat na farmářském trhu
  • Lamya Zítková Kourdi  – ekologická pěstitelka květin z Květinové farmy pod Smrkem, členka sdružení Výkvět, které systém PGS jako první v ČR aktivně zavádí. Lamya se podílela na tvorbě standardů hospodaření a má za sebou několik vizit hospodaření v rámci  spolku Výkvět. Loni uvedla na trh vlastní  ruční sadbovací nástroj pro pěstování zeleniny, květin a bylin ProSoilblocker.
  • Šárka Krčílková, Alena Wranová, Jana Kožnarová a Tomáš Uhnák –  AMPI, aktivní propagátoři komunitou podporovaného zemědělství  – KPZ Pospolí, KPZ Smetanka, KPZkoALICE, kteří se účastnili testovacích vizit na ekostatcích a seminářů v rámci osvětového projektu o PGS,  jsou ambasadory lokálních ekologických farem u nás.

Pokud se zajímáte o kvalitu potravin, jste příznivcem ekologického zemědělství a rádi byste zjistili, jak lokální participativní metody záruky kvality fungují a kdo je nejčastěji využívá – pak je webinář určen právě pro vás.

V případě dotazů o zavedení PGS pro svou organizaci, iniciativu či zemědělství můžete kontaktovat Evu Čermákovou na eva@lovime.bio, je totiž nejlepší!

—-

Webinář organizovala PRO-BIO LIGA ve spolupráci s asociace AMPI. Webinář se uskutečnil díky projektu ekoporadnypraha.cz s finanční podporou Hlavního města Prahy.

« Zpět na seznam zpráv