Farma Lukava je zpět: rodí se noví zelináři

Když se stane ve vašem životě průšvih, můžete to řešit dvěma způsoby. Vzdát to, postavit se do role oběti a zahořknout. Nebo to celé vzít jako výzvu, příležitost k růstu a objevování nových možností… A přesně ten druhý způsob zvolili Martin s Janou Rosenbaumovi z Rodinné farmy Lukava. Jsou to praví DobroDruziŽivota 

Příběh Rodinné farma Lukava se protnul s AMPI a KPZ v roce 2016 díky semináři “Zapoj se do KPZ”. Ještě ten rok Martin s Janou Rosenbaumovi založili své vlastní KPZko v Liberci a začali spolupracovat i s dalšími skupinami v Praze (KPZ CooLAND, KPZ Mezi domy, KPZ Malešice) Dva roky Martin s Janou dodávali své skvělé ovčí sýry a jogurty svým podílníkům. Pak ovšem museli svou farmu prodat. Proč? Přečtěte si příspěvek Farma Lukava: On the road. 

Jana s Martinem to ale nevzdali. Naopak. Poučili se z chyb, využili nové příležitosti, nabrali nové zkušenosti. Jak by řekl Martin: “žijeme svůj diskopříběh dál” , akorát jsme změnili výhled, dodala by Jana .

Rodí se noví zelináři s láskou k půdě, Zemi i lidem. Rodí se nové KPZky. Moc nás to těší.

Martine, Jano a Lukavo. Držíme palce. Ať vám to všechno květe a roste pod rukama ❤️

Zde je pokračování příběhu z Lukavy:

  

LUKAVA JE ZPĚT

Vážení zákazníci, odběratelé, přátelé a podporovatelé, před dvěma a půl lety jsme ukončili výrobu ovčích sýrů na Lukavě, zavřeli všechny kohouty, prodali sýrárnu i ovce a přesunuli se z Dětřichovce o pár kilometrů níže do Jindřichovic pod Smrkem. Uveřejnili jsme k tomuto ukončení článek, který je na našem webu (www.lukava.net).

A co se s Lukavou dělo dále? Někteří nás možná trochu sledujete na fb a víte, že Lukava neskončila, jen teď nějakou dobu byla trochu navenek v útlumu a nemohla svým zákazníkům pravidelně něco nabídnout. Uvnitř Lukavy však probíhala řada změn a děla se spousta věcí.

V první řadě se můj báječný muž postaral o to, abychom jako rodina měli nové bydlení. A je to opravdu krásné a velké bydlení, paradoxně na místě, které jsme kdysi dávno, ještě před tím než jsme postavili slaměný domek na Dětřichovci, chtěli koupit. Tenkrát to nevyšlo, ale teď po více jak deseti letech, jsme sem znovu doputovali…K tomuto domu přibylo i zázemí pro koně, pro slepice a od minulého víkendu i skleník, který jsem si velmi dlouho přála…

Během těch dvou a půl let jsem já pracovala v Domově důchodců v Jindřichovicích a vrátila se tak po mnoha letech do své profese sociálního pracovníka, kterou jsem studovala a zároveň v době studií i chtěla dělat. Je to krásná práce a těžko se mi opouští, ale Lukava se teď znovu probouzí k akci a já nemohu dělat obojí. Na prvním místě byla, je a vždy bude moje rodina a naše farma, proto jsem se rozhodla vrátit se zpět a pustit se do práce zde.

Během těch dvou a půl let jsme prohloubili vztahy z Asociací místních potravinových iniciativ a zapojili se přes ně do několika mezinárodních projektů, navštívili různé evropské země, abychom se něco naučili a inspirovali. Navázali spolupráci s Nadací pro půdu a pracujeme společně na vzniku stážovací farmy Konipas.

Začali jsme mnohem intenzivněji používat koně pro naší práci na farmě. Utříbili jsme si myšlenky a rozhodli se, co bude s Lukavou dál.

Znovu se pouštíme do akce! Mlékařskou výrobu jsme, jak již jsem psala ukončili, a v dohledné době se k ní nebudeme vracet. Vrháme se, nikoliv však po hlavě, ale s rozvahou do pěstováním zeleniny a chceme Vám nabídnout pravidelně zeleninové bedýnky, zatím třicet týdenních podílů a vytvořit si vlastní KPZko. KPZ neboli komunitou podporované zemědělství je založeno na blízkém vztahu mezi spotřebiteli a zemědělci bez dalších prostředníků. Tento způsob produkce a spotřeby potravin vytváří příznivější potravinový systém – umožňuje spotřebitelům získat lokální, zdravé, většinou ekologicky šetrně pěstované jídlo, produkované s péčí a radostí. Drobným sedlákům umožňuje soběstačnost, možnost zajistit kvalitu potravin i procesu jejich výroby, možnost svým uvědomělým pěstováním udržovat zdravou krajinu a stát se respektovaným členem místních společenství.Více na www.kpzinfo.cz.

Bio zeleninu na Lukavě pěstujeme a půdu obhospodařujeme převážně s koňmi.
Loni jsme již něco vyzkoušeli a osahali (kukuřice, dýně, brambory a zelené fazolky), pracovali jsme také na zůrodňování půdy setím zeleného hnojení a přípravě na rok 2020. Víme, že zdravá půda je základ! Podařilo se nám s přáteli vysázet v okolí farmy i nějaké stromy a chceme v tom pokračovat neb stromů není nikdy dost.

A co konkrétně Vám letos nabízíme? Možnost pravidelně z Lukavy odebírat čerstvou zeleninu formou bedýnek (kartonových bedýnek nebo papírových tašek) v četnosti jedenkrát týdně a nebo jednou za 14 dní, předpokládaný výdejní den je čtvrtek. Skladbu bedýnek určujeme my dle sezónní dostupnosti zeleniny, budou obsahovat minimálně 7 druhů zeleniny, chceme do bedýnek dávat i vejce pro zájemce. První bedýnky plánujeme zhruba od poloviny června. První bedýnky budou lehčí a s větším podílem listové zeleniny. Měly by obsahovat saláty, špenát, ranou kapustu, kedlubny, ředkvičky, ředkve, hrášek, ale i brokolici, počítáme že budou mít 4-5kg. Pozdně letní a podzimní bedýnky mohou být i více jak osmkilové a přibude více druhů zeleniny např. brambory, mrkev, dýně, cibule apod. Cena jedné bedýnky bude 550,- Kč, objednává a platí se na celou sezónu (celkem 18 týdnů), platbu je možné rozdělit na dva díly, po dohodě případně i na více splátek. Výdejní místo bude u nás na farmě, plánujeme i výdejní místo ve Frýdlantu a Liberci, záleží na místní příslušnosti podílníků. Zájemci se prosím hlaste na jana@lukava.net, více o fungování a podmínkách Vám napíši do mailu.

Těšíme se na Vás?Jana a Martin

Text: Jana Rosenbaumová (Farma Lukava) , Úvod a editace textu: Šárka Krčílková (AMPI)
« Zpět na seznam zpráv