Chcete založit rodinnou ekofarmu a žít na venkově?

Staňte se tento rok farmářem na zkoušku u nás na Lukavě!

Staňte se na jednu sezónu členem farmy Lukava a získáte opravdovou zkušenost co takový život obnáší. Tak jako v loňském roce nabízíme možnost dlouhodobé stáže na naší farmě pro jednu až dvě osoby. Stážisti/učňi u nás získají za svoji práci cenné zkušenosti a praktické dovednosti spojené se založením a provozem rodinné farmy.

Hlavní témata předávaných zkušeností jsou:

  • založení farmy a život na rodinné farmě
  • zkušenosti ze stavby slaměného domu
  • ekologické zemědělství, chov ovcí a faremní zpracování ovčího mléka, prodej
  • chov koní a jejich pracovní využití na farmě

Učněm se může stát každý, kdo si udělá čas a má v sobě dostatek motivace a chuti se učit bez ohledu na věk a pohlaví.

Stáž/pobyt na farmě funguje na principu výměny našich zkušeností a dovedností za váš čas a pomoc při chodu farmy. Nejedná se tedy o pracovní poměr či brigádu. K vyzkoušení této metody nás inspirovaly zkušenosti ze zahraničí( zejména zámoří), kde je tento způsob vzdělávání rozšířený a má již tradici. Lidé kteří mají vážný zájem se pustit do farmaření a mají již nějaké teoretické a praktické znalosti např. po dokončení nějaké školy či kurzu, často volí tento způsob další vzdělání. Cílem je nabytí praktických dovedností a zkušeností pod vedením, někoho kdo již danou práci úspěšně vykonává. Doba trvání je od několik měsíců až jeden po jeden rok. To proto, aby si učeň mohl vyzkoušet různé práce v průběhu sezóny a získal v nich určitou zručnost. Nejedná se tedy o víkendovku či kurz jak jej většinou známe z našeho prostředí.

Jak to funguje?

Práce zahrnuje denní práce kolem zvířat na farmě (zejména ovcí). Stavba a údržba ohrad, přehánění, dojení ovcí, pomoc se zpracováním ovčího mléka a výrobou sýrů, balení a příprava prodeje. Další aktivity jsou práce na zahradě a v sadu, krmení a péče o drůbež a prasata a řada dalších činností spojená s chodem farmy. Důležitou součástí jsou u nás tažní koně. Je zde možnost seznámit se s pracovním využitím koní na farmě. Jízda na koni je možná pro toho kdo zvládá základy.

Pracovní doba je 8 h denně/5,5 dne v týdnu. Ojediněle to může být i více. Doba trvání polovina května až konec září.

Poskytujeme skromné samostatné ubytování v nedalekém (3 km domě v Jindřichovicích pod Smrkem. Dům má základní vybavení (tekoucí voda, sprcha, elektřina, topení na dřevo). Dvě jídla denně u nás na farmě + suroviny z produkce farmy pro přípravu vlastního jídla ( mléko, sýra, vejce, zelenina, chléb).

Finanční odměna v závislosti na odvedené práci až 10000 kč.

Nedílnou součástí života na Lukavě je našich 5 dětí (9 až 1 rok). Pozitivní přístup k dětem je tedy u nás nepostradatelný.

Zájemci nás mohou kontaktovat na martin@lukava.net. Napište nám prosím svůj krátký životopis, něco o sobě a vaši motivaci k pobytu u nás.

« Zpět na seznam zpráv