Ve stylu BIO

Nestihli jste to letos na Biostyl? Nevadí, máme pro vás článek o této akci, ve kterém najdete i videozáznamy z přednášek!

Čím vším je zemědělec? Jak si Ghíčko našlo cestu na český trh? Jak to vypadá s českým ekologickým zemědělstvím? Biodynamické pěstování?

O tom všem jste mohli slyšet na BIO STYLu. Jestli jste to propásli, čtěte dál a mrkněte na videa z přednášek.

Není to vůbec špatné s tím naším ekologickým zemědělstvím, zdá se. Jeden dojí kozu, počítá množství syřidla podle objemu mléka a pomáhá farmářům realizovat jejich zpracovatelské plány, druhý zavádí do hry způsoby, jak dostat zdravou zeleninu k lidem a další uvádí v život tabulky statistik, abychom si lépe představili rámec tak globálních témat, že se stala pro každého z nás zvlášť nepostižitelná. A všichni se společně sešli na letošním BIO STYLu, na kterém se skutečně z různorodých pozic hovořilo o (ekologickém) zemědělství a produkci (bio) potravin. Na záznamy vystoupení se můžete podívat v přiloženém odkazu na konci článku.

Ještě jedna věc řečníky spojovala. Všem těm vinařům, mlékařům, ale často i přednášejícím teoretikům, dává zájem o ekologické zemědělství smysl a práce v něm a okolo něho je baví. I když nemusí být snadná.

Třeba zrovna zemědělec a zpracovatel Ing. Hrbek, který má mimochodem talent na to udržet publikum v dobré náladě i při hovoru o vcelku závažných tématech, promluvil s úsměvem o svém údělu. Krom toho, že je zemědělským poradcem a předsedou Svazu faremních zpracovatelů, ve vlastní firmě je prý hlavním ekonomem, účetním, personalistou, traktoristou, opravářem zemědělských strojů, honákem dobytka, ošetřovatelem, krmičem, dojičem, vláčečem těžkých břemen, kydačem hnoje a pomocným dělníkem při stavbě ohrad. Celá přednáška ke shlédnutí zde.

Široká paleta činností, které musí obstarat takový zemědělec, se nakonec velice podobala různorodosti úhlů pohledů a oblastí, ve které se jednotliví přednášející pohybují. Témata se různila a přece prolínala. V příbězích skutečných lidí a firem se schovává mnohé ze zkušeností o tom, jak společnost nahlíží na ekologické zemědělství, jak se na věc dívá legislativa nebo co se změnilo v nedávné minulosti. O biodynamickém zemědělství hovořil skutečný pěstitel vinné révy, o faremním zpracování farmář a mlékař. Jana Lysáková z Probia, jedné z prvních (ne-li dokonce první) společností obchodující v České republice suroviny a produkty pocházející výhradně z ekologického zemědělství, hovořila o tom, jak se vnímání značky  BIO měnilo a vyvíjelo za poslední čtvrtstoletí.

Andrea Dostálová, která je ústřední postavou firmy vyrábějící Ghíčko, hovořila o příkré cestě jejich výrobků trhem. Tahle firma zamotala hlavu samotnému ministerstvu zemědělství, protože neměla připravený šuplíček, do kterého by patřila, ale jinak to bylo spíš lákavé vyprávění o tom, jak vůně exotického Ghí připomíná paradoxně kuchyně našich babiček a inspirativní vyprávění o firmě, která před necelými třemi lety přepouštěla máslo nakupované v řetězci ve dvou lidech v hrncích doma na plotně a teď zpracovává 3 tuny másla měsíčně. V současné době prodávají konvenční i BIO variantu Ghíčka.

Přestože je Andrea sama přesvědčená o smysluplnosti ekologického zemědělství a tak by byla nejraději, kdyby veškeré české Ghíčko bylo připravené z másla v kvalitě BIO, sama ve svém vstupu hovoří o tom, že se dá možnost výběru z obou variant používat velice metodicky a dají se na ní krásně vysvětlovat smysl a výhody ekozemědělství. Sama to dělá asi přesvědčivě. Přestože rozdíl v chuti konvenčního a BIO Ghí není k rozeznání, rozdíly v zacházení se zvířaty a v nutričním složení ukáže zákazníkům tak zaníceně, že často sahají po zhruba o třetinu dražší BIO variantě.

Koukněte sami, jestli by přesvědčila i vás. A když budete mít chuť na další video, od biodynamického vinaře se můžete dozvědět něco o paralele mezi homeopatickou léčbou člověka a oživováním půdy a dalších principech biodynamického zemědělství, nebo si udělat představu o rozsahu ekologického zemědělství na základě statistických dat v prezentaci Jany Peterkové. Vědomí širšího kontextu celé věci totiž může pomoct vnímat silněji jednotlivé příběhy zemědělců a zpracovatelů.

Všechny přednášky ke shlédnutí zde.

« Zpět na seznam zpráv